Jesteśmy certyfikowanym dystrybutorem pelletu

A tak workowany jest Nasz certyfikowany pellet – EN Plus A1.

Właściwości i zastosowania pelletu

Zainteresowanie kwestiami związanymi ze sprawami ochrony środowiska naturalnego oraz zmniejszeniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery przy jednoczesnej chęci utrzymania kosztów ogrzewania na możliwie niskim poziomie sprawia, że rośnie zainteresowanie stosowaniem w celach grzewczych pelletu drzewnego. Sprawdźmy, czym jest pellet i jakie są jego właściwości użytkowe. Pellet drzewny to jedno z paliw stałych, które z powodzeniem może być wykorzystywane w kotłach centralnego ogrzewania. Pellet drzewny jest produkowany z mocno rozdrobnionego drewna, które pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia jest formowane w granulki o kształcie małych wałeczków. Są one stosunkowo spoiste i twarde, dzięki czemu surowiec zachowuje swój kształt w czasie transportu, przechowywania oraz podczas dosypywania do kotła.

Pellet drzewny jest produkowany ze specjalnie hodowanego na plantacjach drewna. Często używa się do jego wytwarzania również specjalnych gatunków roślin energetycznych – topoli lub wierzby. Pellet może również powstawać z części ścinanych drzew, których nie można wykorzystać w innych sposób – gałęzi, ścinków, a niekiedy również kory. Stosunkowo często jako surowiec są wykorzystywane także wióry i odpady powstające w zakładach zajmujących się przetwórstwem drewna.

Zalety ogrzewania pelletem drzewnym

Wielką zaletą pelletu jest jego wysoka kaloryczność oraz stosunkowo niska zawartość popiołu. Dzięki temu podczas spalania powstaje niewielka ilość popiołu. Palenie pelletem oznacza także bardzo niewielką emisję pyłów zawieszonych, lotnych związków organicznych czy dwutlenku węgla. Cechą charakterystyczną pelletu jest zerowy bilans dwutlenku węgla, co oznacza, że spalanie tego surowca uwalnia co najwyżej taką ilość CO2, jaką pochłonęły rośliny, z których go wyprodukowano podczas swego wzrostu. Przy spalaniu pelletu powstaje również jedynie nieznaczna ilość tlenków azotu.

Stosowanie pelletu jest również bardzo wygodne. Materiał może być pakowany w worki zapewniające ochronę przed zawilgoceniem i wpływem warunków zewnętrznych. Pellet nadaje się znakomicie do kotłów CO z podajnikami automatycznymi, do których łatwo wsypywać go z niewielkich i poręcznych worków.
Pellet ze względu na surowiec, z którego jest produkowany, zalicza się do biomasy, a zatem odnawialnego źródła energii. Opalanie budynków pelletem łączy więc w sobie ekologię z niskimi kosztami opału oraz komfortem użytkowania.

Czy pellet to materiał opałowy przyjazny środowisku?

Pellet jest odnawialnym źródłem energii pozyskiwanym ze zrębków i trocin, czyli pozostałości po obróbce drewna. Produkuje się go z odpadów drzewnych, uprawianych w tym celu roślin, oraz odpadów i produktów ubocznych rolnictwa. Drewno używane przy produkcji pelletu może być zarówno liściaste jak i iglaste – istnieją również bardziej egzotyczne mieszanki pochodzące z drewna palmowego, skorupek kokosów czy nawet kłód i gałęzi. Jest to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych.


​Kiedy i dlaczego pellet zyskał taką popularność?

Pellet pojawił się na rynku w 1993 r.
Zapotrzebowanie na ten rodzaj biomasy wzrosło po 2005 roku (szczególnie w Europie i Ameryce Północnej) w związku z gwałtownym wzrostem cen węgla i gazu.
Bardzo ważnym aspektem był też fakt, że niektóre państwa Europy Zachodniej wprowadziły zakaz palenia węglem, co spowodowało między innymi, że pellet drzewny jest najtańszym źródłem ciepła, korzystniej wypadając w porównaniu z brykietem, ekogroszkiem, olejem opałowym, gazem i prądem.

Dlaczego pellet jest materiałem tak przyjaznym środowisku?

Przedstawiamy kilka podstawowych faktów o jednym z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych. Oto, czym charakteryzuje się pellet:

  • Emituje on bardzo niewiele pyłów zawieszonych, lotnych związków organicznych oraz dwutlenku węgla (w przypadku CO2 emisja jest równa ilości pochłanianej przez roślinę podczas wzrostu, a więc bilans jest zerowy, chyba że doliczymy produkcję CO2 podczas produkcji i transportu)
  • Otrzymaną małą ilość popiołu ( 5 kg na tonę spalonej biomasy) można później z powodzeniem wykorzystać jako naturalny, ekologiczny nawóz
  • Paliwo to jest bardzo wydajne dzięki wysokiej zawartości żywicy

Ekologia w parze z wygodą!

Pellet jest wygodny w magazynowaniu (również już na miejscu, u klienta) – materiał może być pakowany w worki zapewniające ochronę przed zawilgoceniem i wpływem warunków zewnętrznych. Pellet nadaje się znakomicie do kotłów CO z podajnikami automatycznymi, do których łatwo wsypywać go z niewielkich i poręcznych worków.

Opalanie budynków pelletem łączy w sobie ekologię z niskimi kosztami oraz komfortem użytkowania.

Co wpływa na wartość opałową pelletu?

Pellet drzewny
Pellet jest jednym z materiałów opałowych, który występuje w formie granulatu. Jest to ekologiczne paliwo, które jest dobrą alternatywą dla oleju opałowego, brykietu, a nawet ekogroszku. Pellet jest przyjazny środowisku i korzystny cenowo, nic więc dziwnego, że cały czas zyskuje na popularności.

Jak powstaje pellet?

Pellet powstaje z surowców odpadowych, które są wynikiem działalności tartaków, zakładów drzewnych czy też stolarni. Pozyskany w ten sposób materiał należy rozdrobnić jeszcze bardziej, dzięki czemu możliwe jest późniejsze wysuszenie surowca.

Warto nadmienić, że musi być to materiał oczyszczony, a więc taki, który nie zawiera w sobie żadnych środków chemicznych lub mineralnych. Do oczyszczenia pelletu wykorzystuje się specjalne maszyny, które usuwają zalegającą ziemię, fragmenty metalu czy też kamienie. Dopiero po dokładnym oczyszczeniu można przystąpić do segregacji, dzięki której do dalszych etapów produkcji przechodzi wyłącznie wysokiej jakości masa drzewna.

Zakłada się, że materiał na pellet powinien mieć nie więcej niż 8% wilgotności, dzięki czemu pali się on bardziej efektywnie. By osuszyć surowiec do tego poziomu, wykorzystuje się dehydratację, podczas której materiał jest podgrzewany, dzięki czemu zawarta w nim woda zaczyna parować.

Najważniejszym etapem jest jednak granulacja, ponieważ to od niej zależy jakość pelletu. Proces granulacji również odbywa się z wykorzystaniem specjalnej maszyny, która wyciska miazgę drzewną. Specyfikację granulatora należy dostosować do konkretnego rodzaju drewna, inaczej bowiem cały materiał może ulec zniszczeniu.


Co robi się z już wytworzonym pelletem?

Po zakończonym procesie wytwórczym musi on zostać schłodzony, następnie przesiany i na samym końcu pakuje się go do worków. Tak przygotowany i zapakowany pellet można zakupić w sklepach.

​Jak widać proces powstawania pelletu jest złożony i wymaga zastosowania kilku różnych maszyn, jeżeli zależy nam, by produkt finalny był wysokiej jakości. Można z całą pewnością określić cenę pelletu jako adekwatną do jakości, a nawet niższą niż się spodziewamy.